OKULLARDA İÇ HAVA KALİTESİ EĞİTİMİ PROJESİ’NDE İLK ÖĞRENCİ SEMİNERİ YAPILDI.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Tepekule Kongre Merkezinde İzmir’de ve Türkiye’de bir ilk gerçekleşti: Okullarda İç Çevre Kalitesi Eğitimi Projesi çerçevesinde yaklaşık bir yıldır sürdürülen hazırlık fazı tamamlandı ve Nihat Gündüz Ortaokulu öğrencilerinden oluşan 80 öğrencilik bir gruba, sınıflarda var olan iç hava kalitesinin, ısıl konforun, akustik konforun, aydınlatmanın, koku ve titreşimlerin öğrenci sağlığı ve öğrenci başarısına etkileri ve yapılması gerekenler anlatıldı.

Semineri veren Macit Toksoy seminerin sonunda, iç çevre şartlarından çocukların etkilenmemeleri için hem okullarında hem evlerinde yapılmaması gereken şeyleri, sunum sırasında öğrencilerle birlikte oluşturduğu “Sınıflarda Görünmeyenler Müzesinden öğrendiklerimiz” diyerek çocuklara tekrar ettirdi. Ayrıca çocuklardan kendilerine verilen Okullarda İç Çevre Kalitesi Rehberinin her gün bir sayfasını evlerinde anne ve babalarına okumalarını istedi.


          

Seminer içinde sorduğu sorulara doğru cevap veren öğrencilere çeşitli hediyeler veren Toksoy, çocukların çok etkili bir şekilde sunuma katıldıklarını, çok önemli sorular ve cevaplar verdiklerini belirtti.

Seminere sınıf öğretmenleri ve Okullarda İç Çevre Kalitesi Eğitimi projesi Gönüllü Eğiticileri olan Makina Mühendisleri de katıldı.