REHBER ÖĞRETMENLERE OKULLARDA İÇ ÇEVRE KALİTESİ SEMİNERİ YAPILDI.

Makina Mühendisleri Odası Tepekule Kongre Merkezinde, İzmir’deki Rehber öğretmenlere okullarda iç hava kalitesi, ısıl konfor, akustik konfor, aydınlatma ve görsel konfor, koku ve titreşim konularını içeren iç çevre özelliklerinin, öğrenci ve öğretmen sağlığına ve akademik başarılarına etkileri konusunda seminer verildi. 208 rehber öğretmenin kayıt olduğu seminere, okullarda öğrencilere ve öğretmenlere seminer verecek gönüllü eğitici Makina Mühendisleri de katıldı.

Semineri veren Macit Toksoy Okullardaki İç hava kalitesi konusunda Avrupa Birliği tarafından çok ortaklı binin üzerine okulu ve binlerce öğrenciyi kapsayan 52 proje yapıldığını belirtti. Bu projelerden biri olan 3 milyon Euro’luk Sinphonie projesine 25 ülkeden 38 kurumun ve 300 uzmanın katıldığını, okullardaki iç hava kalitesinin öğrencilerin sağlığını ve başarısını etkilememesi için yapılacak çalışmaların belirlendiğini ve bir rehber ile çocuklar, öğretmenler ve yöneticiler için projeler hazırlandığını belirtti.


Toksoy’un verdiği bilgilere göre
- Kötü iç hava kalitesi öğrencilerin sık sık hastalanmalarına sebep olduğu gibi %15’e varan oranda akademik başarılarını da düşürüyor.
- Sınıflardaki hava dış havaya göre 2 ile 5 kat daha fazla kirli.
- Okullardaki Kötü hava astımı tetikliyor ve yerleşmesine sebep oluyor.
- Sınıf içinde yüksek sıcaklık öğrencilerin ödev yapma hızını azaltıyor.
- Sınıflardaki gürültü yüzünden öğretmenleri söylediklerinin ancak %25’i çocuklar tarafından anlaşılabiliyor.
- Güneş ışığı alan okullardaki çocukların dişlerindeki çürükler daha az oluyor, daha fazla kilo alıyorlar ve daha uzun boylu oluyorlar.
- Sınıflarda havalandırma yok ise ve pencereler açılamıyorsa sınıf içindeki karbondioksit seviyesi ve kokular, öğrenci ve öğretmen sağlığını ciddi şekilde etkileyecek seviyelere çıkıyor.
- İç hava kirliliği baş ağrısı ve baş dönmesinden kansere varıncaya kadar hastalıklara sebep olabiliyor.
- Okullar mümkün olduğunca hem egzoz kirliliği açısından hem gürültü açısından yoğun trafiğin olduğu yollardan uzak yapılmalı.
- Okullarda sınıfların pencerelerine yakın yerlere araba park edilmemeli.
- Bazı ülkelerde okullarda yapılacak temizliklerin nasıl ve hangi sıklıkta yapılacağına dair kurallar var ve bu kurallara göre yapılan temizliklerin öğrenci sağlığına etkisi araştırılıp gerekli düzenlemeler yapılıyor.
- Öğrencilere okula başlarken işitme ve görme testleri yapılmalı. Herhangi bir sorun varsa giderilmeli. Çünkü işitme ve görme sorunu olan çocuklar en baştan kolayca çözümlenebilecek sorunları yaşayarak başarısız olabilirler.
- Çocuklara dinleme eğitimi dersleri verilmeli.
- İyi aydınlanan sınıflarda öğrenciler matematik testlerinde %20, okuma testlerinde %26, diğer testlerde %7-%18 arasında değişen oranlarda daha başarılı oluyorlar.
- Sınıflarda aydınlanma düzeyi en az 300 lux olmalı. Mümkünse 500 lüx yapılmalı.
- Güzel olarak nitelen kokuların çoğu kimyasal bileşikler ve insan sağlığına zararlı. İnsan sağlığına etkisi bilinmeyen hiçbir kokulu veya kokusuz temizlik maddesi, parfüm, oda spreyi, kokulu kalem ve silgi okullarda ve evlerde kullanılmamalı.

Toksoy verdiği bu bulguların yüzlerce araştırma sonunda ortaya çıktığını, bu bulguların sonucunda gelişmiş ülkelerin en başta okullarda hava kalitesinin iyileştirilmesi konusunda standardlar ve okullarda iç hava kalitesi yönetimi programları geliştirdiğini vurguladı. Ülkemizde de bu sorunların üzerinden gelebilmek için önce iç çevre özelliklerinin insan ve özellikle çocuk sağlığı üzerinde etkisi konusunda herkesin bilgilenmesi gerektiği söyleyerek, Makina Mühendisleri Odasının Okullarda İç Çevre Kalitesi Eğitimi Projesini bu amaçla başlattığını belirtti. Toksoy önce İzmir Metropol ilçelerindeki, daha sonra tüm İzmir’deki, nihai olarak da tüm Türkiye’deki okullardaki öğretmenleri ve öğrencileri eğitmenin hedefleri olduğunu belirtti. İzmir’deki okullar için yaklaşık 50 Makina Mühendisinin gönüllü eğitici olduğunu ve ilgili eğitim seminerlere katıldığını ifade eden Toksoy, tüm Türkiye’de yüzlerce gönüllü Makina Mühendisinin bu projelerde görev alabileceğini belirtti.